top of page
pexels-cottonbro-4100655.jpg

אליאור מור יוסף

"הוא ביקש שאראה סרט פורנוגרפי, ‫שיש בו רק נשים, ‫והוא ביקש לדעת אם זה שינה במשהו, ‫אם זה חיזק לי את הגבריות" - עדותו של אליאור מור יוסףאליאור מור-יוסף גדל בהרגשה שמשהו בו לא בסדר, והחל לעבור טיפולים למחיקת המשיכה לגברים. היום כשהוא חי את עצמו, הוא יודע להסתכל מפוכח על העוול שנעשה לו ולאחרים.

 

מראיינת: אורית נבון | כותב ומתמלל: גיל פרידמן
 


תמלול הראיון:

‫הוא רצה לתקן אותי ‫לא לטובתי, לטובתו.

‫לטהר את החברה.
לטהר את החברה.
‫והיו ימים, אני זוכר שהייתי כאילו במיטה, ‫מנסה שוב ושוב לדמיין בחורה ‫וזה לא היה הולך לי. ‫ואז הייתי אומר לעצמי, די, ‫כאילו אני דפוק, אני לא בסדר.

‫זה קשה.
זה קשה.
‫אני עברתי טיפול המרה ‫אצל רב שהוא גם מטפל. ‫הרבה היו מגיעים אליו עם הבעיה הזאת. ‫הוא היה מומחה לטפל בנושא הזה.

מומחה להמרה.
לגמרי. אני חייב להגיד שבהתחלה ‫אהבתי מאוד ללכת אליו. הוא היה בן אדם נחמד, מצחיק, ‫כאילו, הייתי נהנה לדבר איתו. ‫הייתה לי מוטיבציה מאוד גבוהה ‫ושיתפתי פעולה בטיפול ‫כי ידעתי שיש סיכוי שאני יוצא מזה.
‫הפרקטיקה הייתה שהוא היה ‫מרדים אותי באמצעות היפנוזה.

‫הוא היה מהפנט מוסמך, ‫היה לו רישיון לעסוק בזה? בהיפנוזה?
‫אני לא יודע, לא נראה לי. ‫הוא היה מחזיר אותי ‫לגילים מוקדמים בילדות. ‫הוא אמר לי שהיחסים עם אבא לא טובים, ‫אבא לא מספיק גברי, ‫בגלל זה יצאתי גיי. ‫למרות שהם היו מעולים.

‫סיפרת את זה לאבא שלך, ‫את האבחנה הזאת?
‫כן, הוא אמר, בסדר, ‫אז חשבנו הרבה דברים, כאילו…
‫אני זוכר שהמטפל ‫כשאני עברתי את הטיפול הוא אמר לי: ‫"אולי לא תצליח להימשך לנשים, ‫אבל לפחות לא תימשך לגברים".

‫אוי.
כן.

כאילו שלא תהיה מיני בכלל. ‫
כן.
‫והוא אמר שבהמשך, ‫אחרי שאנחנו מגיעים לנקודה הזו ‫שדיכאתי את היצר להימשך לגברים, ‫אז אפשר לפתח את החלק הזה ‫שנמשך לנשים שהוא נמצא בכל בן אדם.
‫היינו רואים נגיד תמונות כאלה בפייסבוק ‫וכתבות וזה על גייז, ‫"אלה הם חיים של הומואים, ‫ותאמין לי שאתה לא רוצה חיים כאלה. ‫יש שם סמים, יש שם אלכוהול, ‫מסיבות, בדידות, מתאבדים הרבה. ‫תראה אצלנו, ‫חיי קהילה מקסימים, מתחתנים".
‫בהמשך, בשלב יותר מתקדם ‫הוא אמר לי: ‫"תנסה למצוא לי מישהי אחת ‫שאתה נמשך אליה". ‫והיה לי קשה למצוא ואמרתי לו שם ‫של איזו מישהי שהייתה בשכונה שלנו ‫שהיה נראה לי שאני קצת כזה, אולי, ‫חמודה כזאת, ‫ואז הוא היה אומר לי: "טוב, אני רוצה ‫שכשאתה מאונן שתדמיין אותה, ‫שתדמיין שאתה עושה איתה אהבה".
‫וכל טיפול הייתי צריך לספר לו איך היה ‫כאילו אחרי שאני עושה את זה. ‫הייתי ממש מפרט איך התהליך עובד.

זה נשמע סוטה לגמרי, לא? ‫
כן, אבל כאילו היה לזה מטרה ברורה. ‫זה כאילו היה כדי לרפא אותי. ‫זה נורא ואיום כשמטפל ‫הוא לא בא לטובת המטופל, ‫הוא מערב את הדעות האישיות שלו ‫והוא משתף אותך בטיפול על איך ‫חיי המין שלו עם אשתו עובדים, ‫ואיך זה טוב או לא טוב ‫ואיך זה אמור להיות. ‫גבר עם גבר זה לא טבע העולם, ‫זה מגעיל, זה לא נעים, ‫וכשאני עושה עם אשתי ‫זה הדבר הכי כיף בעולם.
‫בהמשך הוא גם ביקש שאראה סרט ‫לא צנוע, מה שנקרא סרט פורנוגרפי, ‫שיש בו רק נשים, ‫והוא ביקש לדעת אם זה שינה במשהו, ‫אם זה חיזק לי את הגבריות.

אבל בעצם הוא מעודד אותך ‫לעשות דברים שאסור, ‫זאת אומרת לשפוך זרע לבטלה, ‫להסתכל על נשים.
‫הוא אמר שמותר כי בעצם זה פיקוח נפש, ‫זה הצלת נפשות, ‫לא סתם זה קיים בעולם, ‫הוא אמר לי, ‫אפשר להשתמש בזה ‫למשהו טוב, לטיפול.
‫הייתי הולך הביתה עצוב. ‫הייתי אומר לעצמי, אתה חולה, ‫אתה סוטה ואתה חולה ‫ואתה חייב חייב חייב להיפטר מזה ‫כמה שיותר מהר. ‫זו הייתה פגיעה רצינית במי שאני.
‫אני הייתי חברותי והכול, ‫פתאום אליאור הופך להיות שקט, ‫מופנם, סגור בתוך עצמו. ‫אתה כאילו אומר לעצמך, אני לא מוצלח, ‫אני לא מצליח לשלוט בדבר הכי בסיסי, ‫אני חוטא.
‫למה לחיות בכלל?

‫היה לך באותה תקופה מישהו ‫לדבר איתו שהבין אותך?
‫בשלב מאוחר יותר היה לי עובד סוציאלי ‫חילוני במקרה, שככה ליווה אותי, ‫אז סיפרתי לו במקרה אגב ‫על הטיפולים ההם, ‫וכשהוא שמע על זה הוא נורא הזדעזע. ‫הוא אמר לי: ‫"תעזוב אותך מטיפולים, ‫תעזוב אותך מהתעסקות במיניות, ‫תחיה מי שאתה, הכול טוב". ‫ואז כאילו איפשהו ‫הטיפול הופסק בזכותו.

‫תגיד, מתי הפסקת לקרוא לזה בעיה, בעצם?
בצבא.
‫יצאתי מהחברה החרדית, ‫אני זוכר שלקחתי את שתי המפקדות שלי ‫לשיחה וסיפרתי להן שאני הומו, ‫וזה בעצם היה איזושהי חוויה מתקנת ‫למה שעברתי בטיפול ההוא, ‫בטיפול ההמרה ההוא.
‫ואני זוכר גם שניסו, כשהגעתי כבר ‫לגיל יותר גדול וכבר ההורים ידעו אני גיי, ‫שדכן יושב לידי כל התפילה ומנסה, ‫אומר לי, נו, אליאור, אתה כבר לא צעיר. ‫ואני זוכר שאני אומר שם לעצמי, ‫הלוואי שיכולתי להגיד לו תשדך לי מישהו.
‫אז כשהייתי צעיר שמתי פתק בכותל ‫ואמרתי שאני רוצה להתחתן עם אישה, ‫וכשהייתי יותר מבוגר, ‫אמרתי לעצמי בלב למצוא בן זוג.

‫ומצאת.
והקדוש ברוך הוא ‫שמע את התפילה שלי. מצאתי. ‫מצאתי מישהו מדהים. ‫אנחנו כבר ארבע שנים ביחד.

‫איזה כיף.
זה מרגש. כן.

מה אומרים לאנשים שאומרים ‫יש כאלה שזה עוזר להם, ‫טיפולי המרה עובדים ‫אצל אנשים מסוימים?
‫אני לא מכיר אנשים שיצאו מזה, ‫אני מכיר אנשים שאומרים שהם יצאו מזה. ‫יש לי חבר שעבר גם טיפול ‫ואני יודע שהוא נשוי, ‫והוא היה בוגד באשתו לצערי.

עם גברים?
עם גברים.
‫נעשה לי עוול, כשאני חושב על זה, ‫וברגעים האלה היום, ‫יש נערים שעוברים את זה, ‫זה הכי מתסכל וזה חוקי. 

bottom of page